niedziela, 19 kwietnia 2015

Coroczne sprawozdania

Każdy pracodawca co roku ma obowiązek wysyłać do Głównego Urzędu Statystycznego liczne wypełnione danymi badawczymi druki. Zazwyczaj mowa o czymś takim, jak druki PL1, badanie o warunkach pracy Z 10, a także różnorakie druki innego typu, najczęściej powiązane z następującymi obszarami:
  • Warunkami pracy
  • Tendencjami bieżącymi na rynku pracy
  • Trendami gospodarczymi
  • Trendami w rozwoju firm
GUS sprawdza także sprawy łączące się z z bezpieczeństwem pracy, kwestie łączące się z z wynagrodzeniami i ogólnie wszystkim tym, co pojawia się na odcinku szef - podwładny.

Opolskie na szczycie

Istotną pozycję w badaniu trendów i przyczyn ich powstawania, lub też prognozowania dalszych kierunków są wypadki przy pracy. Opole w tej materii przoduje - wg danych Urzędu Statystycznego jest tu szczególnie mało wypadków w zakładach pracy. W zasadzie nic dziwnego, gdyż Opolskie jest najmniejszym województwem w kraju, ponadto nie jest mocno uprzemysłowione. To w zasadzie prawda, ale nie w odniesieniu do danych Gusu, gdyż te wyliczane są dzieląc na 1000 zatrudnionych.

Mała ilość wypadków w opolskiem - za jaką przyczyną?

Primo na pewno są to żwawe działania OIP Opole, a wśród nich:
  1. Programy prewencyjne
  2. Kursy dla przedsiębiorców
  3. Surowe działania kontrolne kończące się wystąpieniami i mandatami
Ostatni temat na powyższej liście to nic przyjemnego, jednak zarazem można zauważyć, że każda jedna kontrola z OIP Opole daje w jakiś pośredni sposób skutek w postaci bardziej bezpiecznej pracy i zatrudnienia.
Następna przyczyna, to świadomość pracodawców - za sprawą Internetu sprawdzają, jakie mają powinności w kwestii BHP, dzięki zaawansowanym sieciowym narzędziom mogą łatwiej zapanować nad tematem BHP i Prawa Pracy. Wychodzi na to, że nie trzeba już wkładać tak wiele wysiłku, by zdobyć wiedzę o BHP i Prawa Pracy.
Trzecia przyczyna niskiej liczby wypadków, to sami pracownicy. Na Opolszczyźnie jest ogromna migracja za granicę - za pracą. Jednocześnie ludzie po powrocie do kraju sami nie chcą już wykonywać pracy w firmach nie znających norm BHP i niechętnie przystają na pracę w niesprzyjających warunkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz