niedziela, 5 kwietnia 2015

Inwestycje w marcu 2015

Rynek akcji

Luty przyniósł zielony kolor na notowaniach dla inwestorów funduszy lokujących pieniądze na warszawskiej giełdzie. WIG urósł wówczas o dwa procent z okładem. We wzrostach swe zasługi miały w głównej skali średniaki i maluchy, bowiem indeks giełdowych grubasów (WIG20) zyskał zaledwie 1%, podczas gdy wskaźnik giełdowych maluchów niemalże o sześć procent. Czyli: nastąpiło odmienienie tendencji z roku 2014, kiedy to względnie lepszą inwestycją były duże podmioty. Prognozy dla globalnych giełd wydają się poprawiać w 2015 roku. Bieżący rok przyniesie najpewniej delikatne przyspieszenie tempa wzrostu światowej gospodarki (według informacji MFW do 3,5% z 3,3% w 2014 roku). Jednocześnie w przeważającej części regionów rozsądnie jest spodziewać się poprawy zagregowanych zysków o których donoszą firmy.

Wyceny nie należą do historycznie niskich, ale wg naszej oceny nie są tak wysokie by trzeba było się bać biorąc pod uwagę niskie stopy procentowe. Jednakowoż rekordowo nakręcone ceny papierów dłużnych w głównych gospodarczo obszarach i wiążące się z tym znikome szanse na zysk w segmencie dłużnym mogą odegrać istotną rolę w zwiększeniu zainteresowania akcjami.
Patrząc lokalnie uważamy, że wzrośnie przewaga inwestycyjna „maluchów” nad większymi spółkami. Wg Nas w tym pierwszym segmencie łatwiej o szybszą poprawę wyników finansowych, a wyceny nadal mogą być atrakcyjne. Ceną za wyższy potencjał wzrostowy jest jak zwykle w tej sytuacji znacznie większe ryzyko, związane m.in. z większą wrażliwością na zmiany nastrojów wśród inwestorów i kierunku przepływu pieniędzy (więcej o tym tutaj).

Gospodarka - jak to wygląda?

Pierwszy i drugi miesiąc bieżącego roku nie przyniósł ważkich wydarzeń, które mogłyby odmienić naszą ocenę perspektyw gospodarczych dla kraju. Dalej konsekwentnie sądzimy, że na początku obecnego roku generalnie atmosfera inwestycyjna z nadzieją pozwala patrzeć w przyszłość, z perspektywą jakiejś bliżej na ten moment nieokreślonej poprawy w następnych kwartałach. Zgodnie z danymi z IV kw. ubiegłego roku, krajowa wzrost gospodarczy wyniósł 3,1% licząc rok do roku dzięki takim czynnikom jak konsumpcja wewnętrzna (wzrósł wówczas on o 3,1% r/r) oraz inwestycje, głównie firm (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę ożywienia było saldo wymiany z zagranicą (-1,5%). W kolejnych miesiącach roku 2015 można się spodziewać przynajmniej utrzymania tempa rosnącego popytu wewnętrznego czy też niewielkiego przyspieszenia. Znaczna poprawa winna dotyczyć inwestycji, głównie dzięki wzrostowi liczby realizowanych projektów w infrastrukturze wg założeń budżetu Unii Europejskiej na kolejne lata.
Także w zakresie handlu zagranicznego można przypuszczać, że czeka Nas nadejście konkretnej poprawy za sprawą coraz bardziej możliwego ocieplenia koniunktury w Unii (przy czym raczej saldo handlu ze wschodnimi sąsiadami nie ulegnie poprawie po wyraźnym osłabieniu w 2014 roku). Ostatnio ciekawe zdarzenia dotyczyły obszaru polityki pieniężnej. Pod wpływem utrzymującej się ujemnej inflacji (inflacja za styczeń 2015 roku -1,3%), oraz pod wpływem wielu unijnych banków centralnych zmierzających do zmniejszenia kosztu pieniądza, Rada Polityki Pieniężnej z początkiem marca zmniejszyła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Jednocześnie Rada oznajmiła, że kończy się niemal 3- letni cykl obniżek.
Uważamy, że realizacja tej deklaracji Rady wydaje się przesądzona i w bliższym czasie nie należy się spodziewać zmian oprocentowania wierzytelności.

Rynek papierów dłużnych

Jak często bywa jednym z istotniejszych czynników wpływających sytuację na rynku polskich obligacji skarbowych jest polityka. Dla naszego rynku najbardziej liczą się trzy instytucje. Pierwsza z nich, Rada Polityki Pieniężnej (RPP), ścięła na początku marca główną stopę procentową o 50 pkt. i równocześnie jasno powiedziała, że więcej w tym cyklu już nie będzie. Właściwie dla długu korzystna jest sytuacja, kiedy stopy procentowe mają wejść w tendencję spadkową (bo ich ceny automatycznie rosną pod wpływem spadków rentowności).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz